5G’de Turkcell ve Huawei İşbirliği

146

5G teknolojileri üzerinde ortak çalışma, araştırma ve geliştirmeye yönelik Turkcell ve Huawei arasında bir mutabakat imzalandı. Çin’de temaslarda bulunan Cumhurbaşkarı Recep Tayyip Erdoğan da imza törenine katıldı.

Stratejik ortaklıklarını bir üst aşamaya taşıyan iki şirket, 5G teknolojilerinin araştırılması ve geliştirilmesi konusunda ilerde işbirliğini artırma yönünden ilermeme kaydetti.

Ahmet Akça ve Ping Guo

İki dev şirket, 5G teknolojileri ile ilgili AR-GE çalışmalarının , sektörde olan gelişmelerin , 5G standartlaştırma süreçlerinin ve Türkiye pazarındaki ihtiyaçları belirleme konularunda düzenli olarak toplantılar ve atölye çalışmaları yapmayı hedefliyor.

Turkcell Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Akça imza töreni ardından şunları söyledi; “Turkcell olarak en gelişmiş 5G teknolojilerini şekillendirmek ve uygulamak konusunda kararlıyız. Huawei ile ortak olarak hem bireysel hem de kurumsal müşterilerimizin ihtiyaç ve beklentilerini karşılamayı hedefliyoruz. Şirketlerimiz ayrıca AR-GE alanındaki işbirliği fırsatlarını da kollayacak ve inceleyecekler. 5G alanında dünyadaki tüm iş ortaklarımızla yakın bir şekilde çalışmayı sürdüreceğiz.”

Huawei Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ping Guo ise konuyla ilgili açıklamasında şunları söyledi: “Hem Türkiye’nin hem de bölgesinin inovatif lideri Turkcell, her zaman yeni fikirler ve çözümler yaratıyor. Biz ise Turkcell ile olan işbirliğimizi önümüzdeki dönemde daha da güçlendirmek istiyoruz. 5G teknolojisi ve mimarisi, 4G ile kıyaslandığında oldukça farklı olacak. Bu bakımdan, iki şirket arasında bugün imzaladığımız anlaşma ile gerçekleştirilecek ortak 5G araştırma ve geliştirme çalışmalarının çok büyük ve değerli sonuçlar yaratacağına ve hem Turkcell hem de Türkiye’nin standartlar ve teknolojiler konusundaki ihtiyaçlarına yanıt sunacağına inanıyoruz.”SMMM Adayı, Opel Hastası, Oyun Meraklısı, Amatör Webmaster


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.